The Shard
The Shard
The Shard to obecnie najwyższy wieżowiec Londynu i całej Unii Europejskiej.
310-metrowy drapacz chmur, usytuowany niedaleko mostu London Bridge i dworca kolejowego o tej samej nazwie. Dumnie góruje nad stolicą Wielkiej Brytanii.
Wrażenie jego ogromnej wysokości potęguje fakt, iż Londyn jeszcze do niedawna rozrastał się głównie w płaszczyźnie poziomej, a nie jak inne miasta tej wielkości - w górę (np. Nowy Jork czy Tokio). Z tego względu The Shard pozostawił daleko w tyle wszystkie mogące konkurować z nim londyńskie konstrukcje. One Canada Square, drugi najwyższy wieżowiec Londynu, mierzy "zaledwie" 235 metrów.
W dosłownym tłumaczeniu nazwa wieżowca oznacza odłamek szkła, co bardzo dobrze odzwierciedla wygląd bryły budynku i jego ostry czubek.
Przeznaczenie poszczególnych kondygnacji zostało zaplanowane podobnie jak w innych tego typu obiektach. Parter zajmują luksusowa restauracja, hotel oraz recepcja tarasu widokowego. Pierwsze i drugie piętro należy do ogólnodostępnych lokali handlowych. Kolejne 25 pięter to nowoczesne pomieszczenia biurowe o łącznej powierzchni 54 tys. m2. Na piętrach 31, 32 i 33 znajdują się restauracje. Powierzchnię począwszy od 34, aż po piętro 52 zajmuje 5-gwiazdkowy Shangri-La Hotel. Kolejne 12 kondygnacji zajmują prywatne apartamenty, których ceny rynkowe sięgają nawet 50 mln funtów.
Nie potrzeba jednak fortuny by dotrzeć jeszcze wyżej. Na piętrach 68-72 jest bowiem dostępny taras widokowy, z którego w pogodny dzień można dostrzec nawet morze.
Piccadilly Circus
Piccadilly Circus
Piccadilly Circus to najbardziej znany londyński plac i skrzyżowanie. Na jego środku mieści się fontanna z figurką Anterosa, a na ścianie jednego z budynków otaczających plac - gigantyczne reklamy świetlne. W pobliżu znajduje się także Trocadero - centrum rozrywki, w którego skład wchodzą kina, restauracje, sklepy oraz salony gier i kasyna. Będąc w okolicy warto zobaczyć także dzielnicę Soho i China Town.
Piccadilly Circus najlepiej oglądać po zmroku, kiedy to plac oświetlają efektowne neony i telebimy reklamujące m.in. Coca-Colę, Sanyo, TDK czy McDonald's.
Plac położony jest w dzielnicy City of Westminster, najbliższa stacja metra to Piccadilly Circus znajdująca się bezpośrednio pod skrzyżowaniem.
London Eye
London Eye
London Eye (Oko Londynu) usytuowane jest naprzeciwko Parlamentu, pomiędzy mostami Waterloo, a Westminster. London Eye jest jednym z wielu londyńskich przedsięwzięć mających na celu uczczenie początku nowego milenium.
Pomysł na zbudowanie największego na świecie koła widokowego powstał w roku 1994, a autorami projektu są: David Marks i Julia Barfield. W realizacji projektu na miarę XXI wieku brały udział m. in. linie lotnicze British Airways oraz grupa rozrywkowa Tussauds Group. Całe przedsięwzięcie pochłonęło 34 miliony funtów!
Wcześniej tytułem najwyższego na świecie koła widokowego szczycił się Technocosmos z Japonii, jednak tytuł ten odebrała mu czwarta co do wielkości budowla Londynu. Wielka konstrukcja przypominająca koło rowerowe (200 razy większa od zwykłego koła rowerowego) daje możliwość oglądania panoramy Londynu o promieniu 48 km.
Na olbrzymim London Eye umieszczone są 32 kapsuły, z których każda może pomieścić 25 osób. Jednocześnie nad ziemią może znajdować się 800 osób! Prędkość z jaką poruszają się turyści wynosi 0,8 km/h, a pełny czas trwania podróży wynosi około 30 minut.
Aby lepiej wyobrazić sobie London Eye należy zapoznać się z liczbami. Średnica konstrukcji, na której umieszczone są kapsuły wynosi 135 m. Do budowy koła zużyto 1700 ton stali (dla porównania, 1700 ton = 250 londyńskich, dwupoziomowych autobusów lub 280 dorosłych słoni afrykańskich). Oś, która trzyma całą konstrukcję koła oraz piasta, która nim kręci, zostały specjalnie zaprojektowane na wzór dotychczas największego koła widokowego na świecie. Oś ma długość 23 metrów i łącznie z piastą waży 330 ton - czyli ponad 20 razy więcej niż Big Ben.
The Monument
The Monument
The Monument to 61-metrowa kolumna zbudowana ku upamiętnieniu wielkiego pożaru, który w 1666 roku strawił ponad połowę ówczesnego Londynu. Pomnik
mieści się w dzielnicy City of London, dokładnie 61 metrów od miejsca, w którym wybuchł pożar. Droga na górę budowli, skąd rozciąga się piękny widok, składa się z 311 schodów. Każdy kto zdobędzie wierzchołek kolumny, otrzyma pamiątkowy certyfika
Tower Bridge
Tower Bridge
Opis
Bliźniacze wieże londyńskiego Tower Bridge to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta. Most ten wybudowano na początku lat 90. XIX wieku. Oddano go do użytku w 1894 roku po ośmiu latach budowy. Tower Bridge składa się z dwóch wież i dwóch przęseł. Każde przęsło waży około 1100 ton i podnosi się do góry w ciągu 1 min 30 sekund. Obydwie wieże kryją w sobie mechanizmy, służące do podnoszenia przęseł.
Podobnie jak inne mosty, Tower Bridge służy temu, by pojazdy i piesi mogli przedostać się przez niego na drugą stronę rzeki. Wyjątkowe jest to, że podnosi się, by pozwolić wysokim statkom wpłynąć do centrum Londynu. Niestety, coraz rzadziej widuje się wysokie statki, toteż most podnosi się zaledwie kilka razy w tygodniu. W pierwszym miesiącu jego funkcjonowania podniesiono go 600 razy.
Styl, w jakim zbudowano wieże jest chyba wspanialszy od stylu jakiegokolwiek innego mostu na świecie. Most wykonany został w stylu wiktoriańskim z kamienia i stali. Symbolizuje potężne niegdyś imperium brytyjskie i ruchliwą rzekę - Tamizę.
W latach 1909 - 1982 chodniki dla pieszych na Tower Bridge zostały zamknięte, gdyż most stał się, niestety, ulubionym miejscem samobójców, którzy rzucali się z niego do Tamizy. Obecnie most jest idealnym miejscem do podziwiania tej przepięknej rzeki.